Menu

Governing Body

Welcome to the Governors section of our school website. We thought you might like to know a little bit about us, our role and responsibilities.

The Governing Body (GB), together with the Headteacher, staff and Local Authority is responsible for the school. The GB must hold the school to account for the standards it achieves. It must ensure that all resources, including the school budget and staff, are properly used to meet the needs of all students and provide value for money. It works to both support and challenge the school.
The GB appoints the Headteacher and delegates the responsibility for the day to day running of the school to the Headteacher. Individual governors have no power as such and cannot act or speak on behalf of the GB unless power has been delegated to.

What qualifications are needed?

No formal qualifications are required, just a desire to put experience and life skills to good use. Governors are people with an interest in education and a belief in working together to improve the outcomes for our students. They are people who have a few hours to spare each month, and enjoy being part of a team.

Who are the Governors?

The GB is made up of four groups who represent the ‘stakeholders’ of the school: staff, parents, the local community and the Local Authority. This range of people is intended to provide a broad and balanced selection of viewpoints and to represent each sector of the school’s society. No governor is a ‘delegate’ for their group. The term of office is four years and they can be re-elected for further terms.

 

Name

Governor Type

 

Miss Karen Ioannou

Parent

Chair of Governors

Mr Mikhael Mazu

Partnership

Vice Chair of Governors

Mr David Gingell

Co-opted

 

Mr Andrew Young

Local Authority

 

Mrs Susie White

Co-opted

 

Mrs Kirstie Jones

Partnership

 

Mrs Cath Lima

Staff

 

Mr George Rorke

Headteacher

 

 

As of 13/09/2021 – all Governor Terms of Office are 4 years

Name

Governor Type

Term From

Term To

Appointed by

Mr Mikhael Mazu

Foundation Governor

27th March 2018

26th March 2022

Governing Body

Mr David Gingell

Co-opted Governor

1st September 2019

31st August 2021

Governing Body

Miss Karen Ioannou

Parent Governor

28th January 2019

27th January 2023

Parents/Carers

Mr Andrew Young

Local Authority Governor

1st March 2020

29th February 2024

Nominated by LA and appointed by GB

Mrs Susie White

Co-opted Governor

22nd November 2020

21st November 2024

Governing Body

Mrs Kirstie Jones

Partnership

27th April 2021

26th April 2025

Governing Body

Mr Steven Munday

Co-opted

6th July 2021

5th July 2025

Governing Body

Mrs Cath Lima

Staff Governor

21st February 2016

23rd July 2021

Staff

Mr George Rorke

Headteacher

1st September 2018

 

Ex-officio by virtue

 

Clerk

Appointed

Mrs M Pennington

1st July 2021

 

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×